Mahogny. Skrivklaff med bakomliggande inredning med lådor, fack samt hyllor. Tre lådor i front, lådor med mässingkanter. Avsmalande mässingskodda ben. Signerad "ASL" samt med Stockholms hallstämpel. L 93, B 49, H 103. Nyckel finns.
Skador. Sprickor, ställvis djupa. Slitage. Delvis renoverad. Lagningar. Fläckar /märken. Enstaka inrednings saknas samt lådor med något olika knoppar. Senare beslag. Utbytta lås.