POKAL, silver, AG Dufva Stockholm 1925. Tot vikt ca 595 gram.

Miniatyr av Kungl Automobil Klubbens vinterpokal erövrad av Hans Österman. Rund skål uppburen av björnar, krönt lock. Graverad dekor av bl.a. bilar. På lös träsockel. H 19,5 exkl sockel.

Slitage. Locket med bucklor/sitter ej på ordentligt.

Utropspris
3 000 SEK