Mahognyfanér. Filtklädd skiva, tre lådor i sargen, uppsats med lådor med knoppar i ben, beslag i gulmetall. L 180, b 85, h 77, tot h 117.
Bruksslitage, repor, fanérskador, krackelyrer i lacken, fläckar. Senare filtinläggning.