Svängd form, bemålad samt bronserad. Front med dekor i form av figurscener. Urtavla av bemålad metall märkt Johan Lindman, Hargs Bruk. H 218. Vev, lod, pendel medföljer. Nyckel finns.
Huv med kraftiga skador / lagningar. Skador på glaset. Ett lod senare. Slitage, repor, krackelyr, färgbortfall, retuscher. Ej funktionstestad.