Fat rokoko Johan Gustaf Ryman Stockholm (1761-1797), konturerad kant. Diam 28,5. Runt fat Eksjö 1800-tal, otydl mästarstämplar. Diam 40. Runt fat otydl stads och mästarstämplar, Sverige 1800-tal. Diam 39.
Slitage. Repor. Smärre bristningar och lagningar.