KARMSTOLAR, ett par, gustaviansk provins, tidigt 1800-tal.

Rektangulär rygg med spjälknippen. Bladsnittdekor i ramverket. Runda framben, kopplade kannelerade ben. Stoppad lös sits.

Bruksslitage. Märken och repor. Senare bemålning och klädsel. Något maskstunget.

Utropspris
3 000 SEK