STOLAR, 8 st, AXEL-EINAR HJORTH, "Birka", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Svängd fanérad ryggbricka och stoppad sits, brickmärkta NK.

Slitage, smärre fanérskador.

Åke Stavenow (red), FORM, 1935, årg. XXXI, häfte 9, modellen avbildad på sid 218.

Inskrivet som lagervara i NKs arkiv och kunde beställas i lönn, ask eller olivträ. Av samma modellnamn skrevs in i arkivet t.ex. soffa, fåtölj, kista.

Utropspris
8 000 SEK