Gråmålat. Fyra svarvade ben, kopplade. Ett rundat slag, ett kantigt. L 187, B 119, H 77.
Bruksslitage. Något ostadiga ben. Gammal men ej ursprunglig bemålning. Kompletteringar. Sprickor. Repor. Färgslitage. Borrade hål i sargen.