SKÅL, silver, Osk. Lindroos Helsingfors 1930 och GRÄDDSNÄCKA, silver, O.R. Lundgren (1821-1882) Åbo. Tot. vikt 250,8 g.

Skål med böljande kant och tre kulformade fötter med voluterande dekor. H 6,5, diam. 20,5.
Gräddsnäcka, från år 1866, med graverad dekor mellan vertikala åsar, mynningen med vriden banddekor. H 8,5.

Slitage, anlöpningar, bucklor. Gräddsnäckans förgyllning sliten. Gravyr.

Säljes till förmån för Högholmens Zoo

Utropspris
150 EUR