Skål med böljande kant och tre kulformade fötter med voluterande dekor. H 6,5, diam. 20,5.
Gräddsnäcka, från år 1866, med graverad dekor mellan vertikala åsar, mynningen med vriden banddekor. H 8,5.
Slitage, anlöpningar, bucklor. Gräddsnäckans förgyllning sliten. Gravyr.
Säljes till förmån för Högholmens Zoo