Försilvrad koppar. Balusterformad med hammrad dekor av bla rocailler.
Slitage, repor, bristningar.
Trol ampel som i Katolska kyrkor finns ovanför tabernaklet med det eviga ljuset, som brinner alltsedan kyrkan invigdes.