SOFFA, "Ritz", Kenneth Bergenblad, Dux, modellen premiärvisad 1982.

Klädd i brunt läder. L 206.
Modellen ritades och utvecklades av Kenneth Bergenblad under 1981. Under 1970-talet och fram till och med början av 1980-talet hade flertalet av Dux-sofforna ritats av Åke Nilsson. Vid decennieskiftet tog Bergenblad över dirigentpinnen och förutom auktionens modell lanserade Dux även modellen "Blues" samt ett par år senare den så kallade "Kungaserien" där sofforna fick namn efter svenska regenter. Vid början av 1980-talet lanserade Dux i Sverige microfibertyget Alcantara och samtidigt utvecklade företaget med Bergenblad i spetsen en teknik där klädseln syddes med överskott om plymåerna, allt för att maximera komforten.

Slitage, repor, fläckar.

Avbildad i Bra Bohags produktkatalog säsongen 83/84, s 41.

Utropspris
3 000 SEK