Konsolbordet etikettsignerat av Johan Martin Berg (glasmästare och spegelfabrikör i Göteborg 1803-1837). Mahogny med förgyllda och bronserade detaljer. Spegel med tympanonformat krön med dekor av fyrfat med flankerande fabeldjur. H 169. Konsolbord med fyrsidigt avsmalnande ben med avslutande tassfötter. L 74, b 46, h 80.
Senare glas, mindre dekorbortfall och repor, fotplatta med senare bemålning och sprickbildning.