Rak form, blankpolerad mahogny, hylla nedtill och två dörrar med vitrin och hylla upptill med genombruten naturalistisk dekor. L 71, b 38, h 135. Nyckel finns.
Smärre slitage, stötskador. Yta upptill med smärre skador. Repor och rispor.