Knall, filt och läder, Christys' London, importerad av Henry Törnsten & co, kunglig hovleverantör, Göteborg, strl 7 1/8.
Cylinderhatt, bäverskinn, London, sekelskiftet 1800/1900. Strl 56.
Cylinderhatt, bäverskinn, W. Benley & co London för Oy Cap Ab, sekelskiftet 1800/1900. Strl 57.
Ej originalaskar. Bruksslitage. Ena cylinderhatten med skadat brätte och lagning. Den andra med skadat foder. Perforerade initialer invändigt.