Ek. Avlång from med välvt lock. Fyra kulfötter. Beslag i smides järn. Lådinredning. L ca 152, B ca 61,5, H ca 77,5. Nyckel finns.
Bruksslitage. Märken och repor. Lådinredningen av senare tid. Delvis renoverad. Senare kulfötter.
Enligt uppgift härstammar kistan från familjen Geijer i Värmland.