Gårdspoletter i mässing och zink använda som betalningsmedel på Finnbo gård, Dalarna. 21 fack innehållande poletter samt ytterligare lösa medföljande. Märkta Finnbo samt olika valörer. Skrinets l 30.
Bruksslitage. Repor. Ej fullständigt genomgångna.
Finnbo gård, Dalarna.