LOKALPOLETTER, i skrin, allmoge, 1800-tal.

Gårdspoletter i mässing och zink använda som betalningsmedel på Finnbo gård, Dalarna. 21 fack innehållande poletter samt ytterligare lösa medföljande. Märkta Finnbo samt olika valörer. Skrinets l 30.

Bruksslitage. Repor. Ej fullständigt genomgångna.

Proveniens

Finnbo gård, Dalarna.

Utropspris
3 000 SEK