Oktagonalt med inläggningar av ben och pärlemor med mässingsskiva. 1 kaffekanna, 6 kaffekoppar med keramiska isatser, 3 st medföljande mässingsdekorationer. Diam 56, h 44.
Slitage, repor, anlöppningar, en kaffekopp saknar keramisk insats.