Runda av mässing med spegelglas och blomformade prismor, coaster med kulfötter av tenn. Troligen formgivna av Estrid Ericson, Svenskt Tenn 1940-50-tal. Diameter 37 cm respektive 14,5 cm
Mindre bruksslitage. En prisma på coaster med skada.
Estrid Ericson Orkidé i vinterlandet, Borås 1989, avbildad sid 20.