SPELBORD, senempire, möjligen Tyskland 1800-talets mitt.

Mahogny. Halvrund låsbar skiva med fällbar del, fyra fördjupningar för spelmarker, inredning med två fack och fördjupning. Fyra raka kannelerade ben varav ett utfällbart, skuren dekor, pärlstav. L 91, b 44-89, h 71-73.

Slitage, repor, fläckar. Nyckel saknas.

Utropspris
4 000 SEK