Mahogny. Halvrund låsbar skiva med fällbar del, fyra fördjupningar för spelmarker, inredning med två fack och fördjupning. Fyra raka kannelerade ben varav ett utfällbart, skuren dekor, pärlstav. L 91, b 44-89, h 71-73.
Slitage, repor, fläckar. Nyckel saknas.