Mörkbonad björk, inläggningar i palisander. Skåp, matbord, buffet och sex stolar. Skåp med två dörrar och två lådor, l 96, b 41, h 137. Bord med rektangulär skiva, två benpar. L 163, b 75, h 78. Stolar med rak genombruten rygg, stoppad sits. Buffet med två skåp och tre lådor, l 142, b 51, h 90. Nyckel finns.
Bruksslitage, repor, smärre fläckar och fanérsprickor. Bordet med flisor av.