Gulmålade med förgyllda detaljer. Ryggbrickan med krön med skuren dekor i form av humle, genombruten rygg av ax-knippe. Kopplade ben, H-kryss. Lös stoppad sits.
Senare bemålning. Skador, sprickor, lagningar. Senare förstärkningar och kompletteringar.