KARTA, handkolorerad gravyr på papper, 1600-talets andra hälft.
Landkarta över södra Frankrike. Bladstorlek 42x54. Kaart van Quercy, Cadvrcivm, Vernaculé Qverci, Amsterdami Guiljelmus Janßonius & Johannes Blaeuw Excudebant.
Slitage, skador, fläckar, veck i bladets mitt, enstaka mindre hål samt lagning.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.