Tekanna med handtag och knopp i svärtat trä, sockerskål med hänklar, gräddkanna. Godronnerad dekor. Tekanna på värmeställ med godronnerad dekor samt knopp i skuret svärtat trä i form av en blomma. H 9-35. Stämplad.
Slitage. Anlöpningar. Mindre ytskador. Smärre bucklor på en av tekannorna.