MATSERVIS, 85 delar, porslin, "Måsen" med guldkant, Bing & Gröndahl. 1900-talets andra hälft.

Bestående av 33 mattallrikar, diam 24, 18 förrättstallrikar, diam 21, 8 buljongkoppar med fat, salt- och pepparkar, 2 såsskålar, 1 uppläggningsskål, diam 24, 13 uppläggningsfat, l 9 till 26, 7 smörfat, 1 skålfat på fot, burk samt ask med lock för tandpetare.

Obetydligt bruksslitage. Enstaka nagg. Blandade sorteringar. Några uppläggningsfat utan guldkant.

Utropspris
3 000 SEK