SKÅLAR, 3 st, "Krenit", Herbert Krenchel, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Svartlackerad metall utvändigt, invändigt emaljerade, två röda samt en svart. Diam 9-16.

Slitage, repor samt smärre nagg.

Herbert Krenchel vann en guldmedalj vid Milanotriennalen 1954 för formgivningen av skålen "Krenit".

Utropspris
2 000 SEK