"Chamotte" vas i chamotterat stengods av Gunnar Nylund för Rörstrand. Chamotterad, ljusgrön glasyr. H 21, Diam 17.
"Artplate" no 1 och 2 av Stig Lindberg för Gustavsberg. Motiven "Månsken" och "Tvillingarna". Diam 24,5.
Slitage. Smärre nagg. Smärre glasyrdefekt.