VÄGGFRAGMENT, lergods, troligen forntida och 18-26 dynastin, Egypten 1570-525 f Kr.

Målad dekor av faraoliknande person i huvudduk och med halskrage, hållande blomsterkalk. 32 x 23. Inramad.

Slitage, skador, färgbortfall, krackelyrer, del av ursprungligen stort väggfält.

Proveniens

Professor Vivi Täckholm (1898-1978).

Utropspris
4 000 SEK