KAFFEKANNA, silver, gustaviansk stil, Samuel Pettersson, Linköping 1904. Vikt 690 gram.

Cylinderformad med uppsvängd pip, svarvat och svärtat trähandtag, välvt lock med lockknopp i form av blomsterkvist. H 22,5.

Slitage, repor.

Utropspris
3 000 SEK