TAKARMATUR, PH-5 lampa. Poul Henningsen för Louis Poulsen. H ca 30.

Lampa med vitlackerade metallskivor. Blå, röd och lila färg invändigt. Diam ca 50.

Smärre slitage, repor. Ej funktionstestad.

Utropspris
1 500 SEK