Dubbelskål, den yttre bärnstensfärgat glas och stiliserad blästrad dekor av vinrankor innerskålen av opakt glas. Mässingsstomme, delvis lackerad. H 151.
Yttre skålen med lagning. Nagg. Delarna möjligen ej ursprungligen sammanhörande, skärmar troligen ursprungligen till takarmatur. Ej funktionstestad.