Rak form. Två lador. Fanerad med valnöt, lister och inläggningar av stiliserad växtornamentik i mahogny och andra träslag, draghandtag av mässing. Bakstycket märkt med metallbricka: Harald Westerberg, Kungsgatan 6, Stockholm. L 100, b 40, h 70,5.
Smärre fanérskador, nyckel saknas.