PRAKTVAS, flintgods, Helmer Osslund Gustafsberg 1891. Sign Helmer Åslund o dat juli -91.

Målad dekor med motiv av fiskare samt segelfartyg. H 56.

Slitage. Mynning/hals med större lagning.

Utropspris
5 000 SEK