TAKLAMPA, målad plåt samt mässing, Alvar Aalto, Valaistustyö. 1900-talets senare hälft.

Bikupa A331. Vitmålad kupa med mässingsbeslag. Tillverkad av Valaistustyö. Formgiven 1953. Kupans h 33.

Repor, skador, galler saknas. Ej funktionstestad.

Utropspris
1 500 EUR