SOCKERSKÅL, silver, senempire, Erik Linderoth Umeå 1834. Tot vikt ca 675 gram.

Rund bottenplatta på tassfötter. Skål med godronnerad undersida. Två svängda hänklar. Lock med kotteknopp. H 25,5.

Smärre slitage och repor. Mindre lagning.

Utropspris
2 500 SEK