Båtformad, bägge ändar med dekor av ansikten. Målad dekor av putti samt blomsterstilleben med solfjäder. Fot med dekor av akantusblad. Delvis förgylld. Invändigt med rosa glasyr. Bär sign F. Meder efter modell av Helmer Osslund. L 55, H 31.
Krackelyr. Smärre glasyrsprickor. Obetydlig fotnagg.