ALTARSKÅP, Kina, 1900-talets första hälft.

Mörkbrun bemålning, delvis förgyllt. Dörrpar med genombruten skuren dekor föreställande blommor, geometriska mönster. Två dockor med följer. L 60, B 34,5, H 67.

Bruksslitage. Märken och repor. Två dörrar är lösa. Skador på staketet. Skador på dockorna. Lösa delar.

Utropspris
3 000 SEK