Ristad och stämplad dekor, delvis glaserade i svart respektive brunt. Signerade A.B.L V samt studiohanden. H 10 och 8,5. Skålens diam 11,5.
Den högre vasen med fotringsnagg.
Samling Jonason. Ulla och Curt Jonasons samling av svensk 1900-tals keramik. Bukowskis, Stockholm, auktion H033.