TERRIN MED LOCK OCH FAT, tenn, Johan B Sundberg, Göteborg, 1790.

Oval form med svängda hänklar, lock med knopp. L 31,5, h 21.

Fatet med kantskada, locket med kraftigt skadad knopp. Bucklor och slitage.

Utropspris
6 000 SEK