AINA STENBERG-MASOLLE, akvarell, sign.
Barn på slädtur. 26x19. En chromolitograf (14x11) av samma motiv av Harald Mischke, medföljer, gjord som förlaga av vykortet 14,5x 11) , som också medföljer, som var slutprodukten av akvarellen. Oramade.
Akvarellen något gulnad.
Aina Gerda Lucia Masolle, föddes 1885 i Stockholm och dog 1975. Hon är känd som bildkonstnär och hennes motivkrets utgörs ofta av sagomotiv. Hon studerade vid Konstakademien i Stockholm och bedrev studier i både England och Frankrike. Hon illustrerade barnböcker och julpublikationer så som adventskalendern.