Gaston la Touche

(Frankrike, 1854-1913)
Gaston la Touche
(Frankrike, 1854-1913)

GASTON LA TOUCHE, olja på duk. Signerad a la Touche och daterad 1882.

Herdinna. 27 x 35,5 cm.

Krackelerad. Slitage.

Proveniens

Sotheby´s, London, maj 1986.

Målningen kommer att inkluderas i catalogue raisonné över Gaston La Touches verk, skriven av Selina Baring MacLennan och Roy Brindley.

Utropspris
28 000 SEK