BESTICK, pärlemor och plate, Mappin Brothers, London, 1800-talets slut

Graverad dekor. 12 förrättsknivar och 11 -gafflar i originalschatull. Knivens l 19,5, gaffelns l ca 16.

2 knivar och 1 gaffel har löst skaft, 1 knivskaft lossnat, lagning i skaftet. Anlöpningar. Schatullet löst i fogarna. Slitage. Nyckel saknas.

Utropspris
100 EUR