Grötskål, otydl mästarstämplar Nyköping. Rund form. Två hänklar. Diam 28, H 22. Stop, Mathias Norling Jönköping, verksam 1828-1852/66. Konande med pip och hänkel. H 20.
Beläggningar. Smärre bristningar. Repor. Bucklor.