BORD OCH STOLAR, 1+4st, "Tulip", Robin Day, Arkana, England. Formgivna 1950-tal.

Formpressad glasfiber, vitlackerad metallfot. Bord med rund träskiva. Samtliga delar märkta Arkana. Bord h 73 diam 120.

Slitage. Krackelyr. Enstaka sprickor. Färgbortfall. Mindre rost. Senare bemålad skiva och repor. Sittdynor ej ursprungliga.

Utropspris
6 000 SEK