Cylinderform med dekor av beraintyp, locket med avgjutning av ett 2 riksdaler silvermynt med Drottning Kristinas porträtt. Svängt handtag, kulknopp, tre kulfötter med dekor av fågelklor. H 26.
Slitage, repor, anlöpningar.