GALLERSKÅL, porslin, "Blå blomst", Royal Copenhagen, 1900-tal.

Rund form med utsvängd mynning, konturerad kant, hänklar med blomsterfästen. Diam 21.

Obetydligt slitage.

Utropspris
1 200 SEK