Trefotsgryta med målad dekor, balusterformat kärl, cylinderformat kärl från 1800-talet. H 11-16.
Sjöfynd med hårt slitage, sprickor, nagg, trefotsgrytan med skadade ben, anlöpningar.
Fynd från bla tremastade flöjten Jutholmsvraket, Dalarö. Förlist ca 1700. Ur dykaren och upphittaren Sven Johanssons samling.