Modell Jardiniere. Floral dekor i mörkgrått mot ljus botten. 46 mattallrikar, 13 djupa tallrikar, 61 förrättstallrikar, 13 assietter, soppskål med soppslev, 2 såsskålar på fat, 2 sås terriner på fat med lock, 3 skål fat, fiskfat, 2 uppläggningsfat med lock, 4 uppläggningsfat i form av låga skålar, 4 uppläggningsfat i form av låga skålar i mindre storlek, 2 större uppläggningsfat, 3 uppläggningsfat i mellan storlek, 2 större uppläggningsfat i mindre storlek.
Nagg. Hårspricka. Glasyr krackelering. Förgyllningen med slitage. Enstaka delar missfärgad glasyr.