TRÅGSOFFA, gustavianskt Stockholmsarbete, 1700-tal.

Grönmålad. Skuren dekor i sarg med akantus, kannelerade ben med flueroner. L 140, b 60. Undertill rester av etikettmärkning från Stockholms stolmakares ämbete.

Renoverad, kompletterad. Förstärkningar, maskstunget, smärre bräckage, skador och lagningar. Senare klädsel. Troligtvis kortad.

Utropspris
8 000 SEK