Förgyllt. Kannelerade kopplade ben, dekor av blomsterurna. Sarg med dekor av bl.a. bladstav och fleuroner. Samtida konturerad och profilerad marmorskiva i rokoko. Skivan märkt "Grevesmuhl No1" i rödkrita undertill. L 89, B 50, H 84.
Slitage. Repor. Smärre sprickor. Förgyllningsbortfall. Delvis rangligt.